Anasayfa > GÜNDEM > Haber Detay
YALOVA’DA 5 ve 6 KATLI BİNALAR YAPILACAK
GÜNDEM - 24 Kasım 2022

YALOVA’DA 5 ve 6 KATLI BİNALAR YAPILACAK

“23 yıl aradan sonra 6 katlı ve 5 katlı binaların dönüşümünün önünü açtık”.

“1995 yıl planındaki kat adetleri baz alınarak, yapılar ruhsatlı oldukları kat adetlerine göre yenilenebileceklerdir”.
 
Yalova Belediye Başkan vekili Mustafa Tutuk, Yalova‘daki 4 mahallede 1999 depremi öncesi imar planlarının yeniden uygulanacağını açıkladı.
 
1995 YILI RUHSATA GÖRE VERİLECEK
 
Mustafa Tutuk yaptığı açıklamada şu detaylara yer verdi “1999 depremi öncesi yürürlükteki plana göre ruhsat almış yapılar, günümüzdeki plan şartlarına göre eski kat adetlerine göre yapılaşamamaktaydı.
 
Bu da depreme karşı dayanıksız yapıların dönüşmesini güçleştirmekteydi. Bu sorundan hareketle; yaklaşık 23 yıldır çözülemeyen sorunun çözümü için adım attık.
Merkez mahallelerimizden başlamak üzere imar planı revizyonlarımız etap etap tamamlanmaktadır.
 
Bu kapsamda öncelikle Bahçelievler Mahallesi İmar Planı revizyonu tamamlanmış ve Bahçelievler Mahallesi’nde yeni plan şartlarına göre ruhsat verilmeye başlanmıştır.
 
Rüstempaşa, Fevziçakmak ve Süleymanbey Mahalleleri’ni kapsayan ikinci etap imar planı revizyonumuz ise askıdan inmiş olup, itirazların görüşülüp kesinleşmesinin ardından bu bölgede de 1995 yıl planındaki kat adetleri baz alınarak, yapılar ruhsatlı oldukları kat adetlerine göre yenilenebileceklerdir.
 
İmar planı revizyonu çalışmalarımız diğer mahallelerimizde de devam etmekte olup, Merkez mahallelerinde başlayan deprem güvenli yapılara dönüşümün, tüm Yalova için yıllardır çözülemeyen sıkıntı giderilmiştir”.
 
Unutmayalım Deprem Değil Dayanıksız Binalar Öldürür!

Yukarı

Sayfayı Paylaş