Anasayfa > SİYASET > Haber Detay
YALOVA 'YA 670 MİLYON TL HARCADIK
SİYASET - 12 Kasım 2022

YALOVA 'YA 670 MİLYON TL HARCADIK

"2023 'e Doğru Şehir Buluşmaları" Yalova’da gerçekleşti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “2023'e Doğru Şehir Buluşmaları” toplantısına katılmak üzere Yalova’ya geldi.
 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 81 ilde düzenlenen '2023'e Doğru Şehir Buluşmaları' Yalova’da İl Başkanlığı'nın koordinasyonunda tüm gün il ve tüm ilçelerde devam edecek etkinliklerle gerçekleşiyor.
 
AK PARTİ SAHAYA İNECEK
“Şehir Buluşmaları programına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Yalova milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol Çorum milletvekili Oğuzhan Kaya, Kocaeli milletvekili İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmaz, Cemil Yaman, Emine Zeybek, Sami Çakır, Bursa milletvekili Zafer Işık, MKYK üyeleri Büşra Paker, Mehmet Umur, Melek Şimşek, Sunay Karamık, Belediye Başkan vekili Mustafa Tutuk katıldı.
 
Ak Parti Yalova il başkanı Muğlim Bağatar selamlama konu konuşmasında "2023 'e Doğru Şehir Buluşmaları" programımıza icabet eden Bakanımız Sayın Derya Yanık, milletvekillerine ve Genel Merkez temsilcilerimize çok teşekkür ediyorum. Programımız hayırlara vesile olsun "dedi.
 
20 YILA 100 YILLIK HİZMET SIGDIRDIK
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Son zamanlarda özellikle seçim sathı mailine girince muhalefet partilerinden ardı ardına sosyal hizmet ve sosyal yardım alanında birtakım vaatler sıralanmaya başlandı. Halbuki bu sıralanan vaatlerden bugüne kadar bizim hayata geçirmediğimiz, icra etmediğimiz bir tek başlık yok." Dedi
Yalova’da düzenlenen "2023'e Doğru Şehir Buluşmaları" programına katılan Bakan Derya Yanık, kentte bulunmaktan ve vatandaşlara bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yalova’yı kalkındırmanın, geliştirmenin yapmaları gereken en önemli ödevlerden biri olduğunu belirten Bakan Yanık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde özveriyle gerçekleştirdikleri projelerin bu gündemi karşıladığını ifade etti.

AK Parti iktidarı döneminde sosyal hizmetleri ve sosyal yardımları talep odaklıdan arz odaklı anlayışa dönüştürdüklerini vurgulayan Yanık, konuşmasını şöyle sürdürdü:
Ak Parti iktidarı olarak 20 senedir vatandaşımızın ihtiyacı ve talebi olup da bizim hayata geçirmediğimiz tek bir başlık yok elhamdülillah. Bundan sonra da bu kararlılıkla faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bahsettikleri sosyal yardım kalemlerinden çok daha fazlasını çeşitli başlıklarda vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Dünyanın gıpta ile baktığı hatta kendine örnek aldığı sosyal devlet olma misyonunu yıllardır uyguladığımız politikalarımızla hayata geçiriyoruz."
 
"50 BAŞLIKTA SOSYAL YARDIM PROGRAMI UYGULUYORUZ"
Balkanlar'dan Orta Asya'ya, Orta Doğu'dan Uzak Asya'ya, Avrupa'ya kadar sosyal politikalarının takip edildiğini, iyi uygulamaların kendilerinden talep edildiğini anlatan Yanık, "2002 yılında Türkiye'de sadece 4 başlıkta sosyal yardım yapılıyordu. Sosyal devlet örneği olarak gözler Almanya gibi gelişmiş ülkelerin üzerindeydi. O gün gıptayla bakılan, gelişmişliğin bir göstergesi sayılan, bizim ülkemizde neden yok denilen sosyal yardımlar, bugün ülkemizin ürettiği refahın bir parçası, göstergesi." diye konuştu.
Tam 50 başlıkta sosyal yardım programı uyguladıklarını bildiren Yanık, muhalefetten "Milleti yoksullaştırdınız, fakirleştirdiniz. Yaptığınız sosyal yardımla mı övünüyorsunuz? Eskiden yoktu, şimdi 50 başlık diye övünüyorsunuz." diye tepkilerin geldiğini anımsattı.
 
YALOVA 'YA 670 MİLYON TL HARCADIK
Doğumdan Ölüme kadar geçen sürede Bu gelişmenin yansımalarını kadın, çocuk, genç, yaşlı, öğrenci her kesime hitap eden dönemsel ihtiyaçları dahi gözeten sosyal hizmet ve sosyal yardım çeşitliliğinde görüldüğünü belirten Yanık, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Türkiye'ye yayılmış farklı hizmetleri gerçekleştiren kurumlarımızla vatandaşlarımızın ihtiyacı olan her an yanlarındayız. 81 il ve ilçelerimizde bulunan 1003 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız (SYDV), 393 sosyal hizmet merkezimiz ve il müdürlüklerimiz ile gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz.
Yalova’da da 6 SYDV bulunuyor. Vakıflarımız vasıtasıyla Yalova’da ihtiyaç sahibi ailelere her ay bakanlık olarak gönderdiğimiz periyodik pay, 2022 Ocak-Ağustos döneminde Yalova özelinde 29,5 milyon lirayı buldu. Bugüne kadar Yalova’da 2003-2022 yılları arasında 670,4 Milyon lira kaynak aktardık."
Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) ile vatandaşları evlerinde ziyaret ettiklerini anlatan Yanık, şöyle devam etti:
" Ulusal Hane Ziyareti programımızla Yalova’da mevcut olan yaklaşık 23.663 haneyi ziyaret ettik. Türkiye Aile Destek programı kapsamında 2.858 haneye 2.4 Milyon lira destek sağladık
 
ÇOCUK AİLENİN YANINDA KALSIN İSTİYORUZ
Gençlere de evlilik öncesinde evliliğe hazırlık eğitimleri verdiklerini ve bu eğitimlerden Yalova’da 2.707 kişinin evlilik sonrası 562 kişi faydalandığını kaydeden Yanık, evlilik sonrası aile danışmanlığı hizmetinden de 6.321 kişinin yararlandığını bildirdi.
Yalova’da 2012'den bugüne kadar Sosyal Ekonomik Destek miktarı 36,4 milyon lirayı buldu.
Ülke genelinde engelli evde bakım yardımından 554 bin 578 kişinin yararlandığını bildiren Yanık, yardımın başlangıcından bugüne kadar yaklaşık 76 milyar lira engelli evde bakım yardımı sağladıklarını, Yalova’da da 347 kişinin yararlandığı bu hizmet için 2006 yılından bu yana 250,2 milyon lira kaynak aktardıklarını ifade etti.
Ayrıca şehit ailelerine desteklerimiz devam ediyor, Yalova da 52 şehit ailemiz var.
 
AK PARTİ SAHAYA İNECEK
AK Parti Teşkilat Buluşması ve istişare toplantısına da katılan Bakan Yanık, daha sonra Yalova Valiliği, Belediye başkanlığı ve Huzurevine gidecek. Ayrıca bakan Yanık Çınarcık, Çiftlikköy ve Altınova ilçelerindeki programlara da katılacak.
Milletvekilleri ve MKYK üyeleri ise il ve ilçelerde sahada vatandaşları ve esnafları dinlererek nabzı tutacaklar.
 

Yukarı

Sayfayı Paylaş