Anasayfa > SİYASET > Haber Detay
SİYASET - 26 Ekim 2022

YOLSUZLUK YAKUP KOÇAL DÖNEMİNDE DE YAPILDI

CHP il başkanı "Savcılardan 2009-2014 ve daha eski dönemlerinde incelenmesini" istedi.

34 tutuksuz sanıklı Yalova Belediyesi Yolsuzluk ve Zimmete para geçirme davasının 9.ci duruşması 27 Ekim 2022 Perşembe günü Yalova 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde yapılacak.

DAHA ESKİ TARİHLERE GİDİLMELİ
Duruşma öncesi CHP Yalova il başkanı Mehmet Gürel basın toplantısı düzenleyerek davanın bir an önce sonuçlanmasını ve Yolsuzluk ve Zimmete Para Geçirme davasında yargılanan ve görevinden uzaklaştırılan CHP li Belediye Başkanı Vefa Salman’ın göreve iade edilmesini talep etti.

İl başkanı Mehmet Gürel ayrıca “Yolsuzluk ve Zimmete para geçirme” olaylarının 4 yıl Demokrat Parti de ve 1 yıl Ak Partide görev yapan eski belediye başkanı Yakup Bilgin Koçal döneminde de işlendiğini ve incelemelerin 2013 yılına değil daha da eski tarihlere gidilerek yapılmasını istedi.

 NE OLMUȘTU
Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı, 2014 öncesi Demokrat Parti ve AK Parti döneminde görev yapan eski belediye başkanı Yakup Bilgin Koçal dönemi ile ilgili yolsuzluk iddianamesini tamamlanmıştı.

İddianameye göre, Koçal’ın başkanlığı döneminde yaklaşık 2 buçuk milyon TL paranın zimmete geçirildiği tespit edildiği ve o zaman dilimi için de bir numaralı sanık olarak da dönemin Belediye Başkanı Yakup Koçal gösterildi.

AK PARTİDEN DE İSTİFA ETMİŞTİ
Yakup Koçal Bilgin 30 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Demokrat Partinin Yalova Belediye başkan adayı olarak girmiş ve Ak Parti Belediye başkanı ve adayı Barbaros Binicioğlu’na karşı seçimi kazanmıştı.

Koçal daha sonra 2013 yılında Ak Partiye katılmış ve 1 sene parti çatısı altında belediye başkanlığı yapmıştı.

2014 yılında girdiği 2 yerel seçimi de kaybeden Yakup Bilgin Koçal daha sonra Ak Partiden istifa ettiğini açıklamıştı.

 

Yukarı

Sayfayı Paylaş