Anasayfa > GENEL > Haber Detay
DİN EĞİTİMİ 2003 YILINDAN SONRA DEĞİŞTİ
GENEL - 26 Haziran 2022

DİN EĞİTİMİ 2003 YILINDAN SONRA DEĞİŞTİ

İlahiyatlarımızın geleceğe açık bir perspektifle yeniden yapılandırılması gerekiyor.


“27’nci İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi Toplantısı” gerçekleşti.
 
Ordu Üniversitesi bünyesinde yapılan 27’nci İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi Toplantısına Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı ’da katılarak konuşma gerçekleştirdi.

Üniversite Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya video konferans yoluyla katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yanı sıra Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü  Mehmet Nezir Gül, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Niyazi Taşçı ve Prof. Dr. Tahsin Tonkaz, İlahiyat Fakültesi Dekanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, akademik personeller ve davetliler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş  ve Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan yaparak toplantının amacını ve sonuçlarını anlattı.
 
REKTÖR BAHÇEKAPILI DA KONUŞTU
Daha sonra kürsüye gelen Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, “Geçmişten günümüze din eğitimi yekpare bir düzen içerisinde gelişmemiş, bu gelişmemede elbette ki sistemin yapısının eklektik bir yapıya bürünmesine yol açmış hem hukuki hem de yapısal anlamda birtakım problemlerin doğmasına yol açmıştır.

2003’ten sonra siyasal anlamda din eğitimine bakışın değişmesi hem aktörlerin alanını genişletirken hem de din eğitimi alanında hizmet veren kurumların da ciddi anlamda gelişmesine vesile kıldı.

Bizlerin de bundan sonraki süreçte, bugünkü gündem bağlamında, ilahiyatlarımızın geleceğini ve geleceğe açık bir perspektifle yeniden yapılandırılması noktasında ciddi çalışmalar sarf etmemiz gerekiyor.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerinden beklentileri konularının ele alınmasının ardından yürütme kurulu üyelerinin seçimi yapıldı.

Yukarı

Sayfayı Paylaş