Anasayfa > GÜNDEM > Haber Detay
AGD YALOVA'DAN HİNDİSTAN'A TEPKİ
GÜNDEM - 17 Haziran 2022

AGD YALOVA'DAN HİNDİSTAN'A TEPKİ

“İslam Düşmanı Hindistan Rejiminin Zulmüne Dur De”.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Yalova Şubesi öncülüğünde toplanan grup, Hindistan'daki Müslümanlara yönelik zulmü kınadı.

Anadolu Gençlik Derneği Yalova Şubesi, yüce dinimiz İslam’a ve âlemlere rahmet Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (S.A.V.) dil uzatma küstahlığında bulunan zalim Hindistan rejimini protesto etmek için Cuma namazından sonra Cevdet Aydın parkında eylem düzenledi.
“İslam Düşmanı Hindistan Rejiminin Zulmüne Dur De!” başlığı ile gerçekleşen eylemde Hindistan’ın alçaklığı telin edildi.

2014 yılından bu yana Hindistan’da Müslümanlara yönelik ayrımcı politikaların uygulandığını belirten Anadolu Gençlik Derneği Yalova  Şube Başkanı Özkan Ak, ”
“Nüfus bakımından dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Hindistan’da Müslümanlarının çektikleri çileleri kamuoyuyla paylaşmak ve Müslüman kardeşlerimizin derdiyle dertlenmek istiyoyoruz” diyen Aydın; “Bugün dünyada Müslümanların zulme uğradığı, haksızlıkların yaşandığı neredeyse tüm coğrafyalar bundan yüz yıl önce İngiliz emperyalizminin işgal ettiği topraklardır.

“İNGİLİZLERİN SİNSİ ÇEKİLME PLANLARI BİLİNMEDEN GÜNÜMÜZDE YAŞANAN ZULÜMLER ANLAŞILAMAZ”

Özkan Ak, Yıllarca Hint zulmüne maruz kalmış Hint coğrafyasını İngilizler çekilse dahi zulüm zihniyetine devam edildiğine vurgu yaparak; “İngilizler başta Filistin olmak üzere, Ortadoğu, Kıbrıs, Afrika ve Asya’da işgal ettikleri yerlerden çekilirken o bölgenin siyasi, sosyal ve demografik yapısının altına mayınlar döşeyerek ayrılmışlardır. İngilizlerin sinsi çekilme planları bilinmeden günümüzde yaşanan zulümler anlaşılamaz. İngilizlerin emperyalist politikaları bugün karşımıza Filistin Meselesi, Kıbrıs Meselesi, Keşmir meselesi ve İslam coğrafyasında körüklenmeye çalışılan kavmiyetçilik ve mezhep savaşları olarak çıkmaktadır.” şeklinde konuştu.

“HİNDİSTAN, KURULDUĞU GÜNDEN İTİBAREN MÜSLÜMANLARA AZINLIK MUAMELESİ YAPMIŞ”

Hindistan’ın, kurulduğunu günden itibaren Müslümanlara azınlık muamelesi yaptının da altını çizen Ak; “British Raj sistemi ile Asya’da kurumsallaşan İngiliz emperyalizminin ektiği tohumlar son dönemde Hindistan’da devlet eliyle Müslümanlara karşı yürütülen insanlık dışı uygulamalar olarak ortaya çıkmaktadır. Yıllarca İngiliz sömürgesine maruz kalan Hint coğrafyası, İngilizler çekilse de zulüm zihniyetini devam ettiren hatta şiddetini artıran yönetimler tarafından idare edilmiştir. 1947’de resmi olarak kurulan Hindistan, kurulduğu günden itibaren Müslümanlara azınlık muamelesi yapmış, temel hak ve hürriyetlerden mahrum etmiş ve şiddet olaylarını desteklemiştir.

Hindistan Halk Partisi lideri Narendra Modi’nin 2014 yılında iktidara gelmesinden bu yana Müslümanlara yönelik izlenen ayrımcı politikalar insan hakları ihlali seviyesini çoktan aşmıştır. Hindistan Parlamentosu’ndan 11 Aralık 2019’da kabul edilen 2019 Vatandaşlık (Değişiklik) Yasası, anayasanın adalet ve eşitlik ilkesine en büyük darbeyi vurmuştur.

“MÜSLÜMANLARA YÖNELİK DEVLET ELİYLE YÜRÜTÜLEN POLİTİKALAR SİSTEMATİK TACİZ VE İŞKENCE SEVİYESİNE ULAŞMIŞTIR”

Bu kanun ile Afganistan, Bangladeş ve Pakistan’dan Hindistan’a gelen Hindu, Sih, Budist, Jain, Parsis veya Hıristiyanlar “zulüm gören dini azınlıklar” olarak tanımlanarak Hindistan vatandaşlığının verilmesinin önü açılmıştır. Müslümanlar ise bu kanuni düzenlemeden hariç tutulmuş ve Müslümanlara yönelik ayrımcılık resmiyet kazanmıştır.

15 Mart 2022’de ise Karnataka Yüksek Mahkemesince, hükümetinin Müslüman kadınların eğitim kurumlarında başörtüsü takmalarına kısıtlama getiren kararnamesi onanmıştır. Böylelikle Müslümanlara yönelik devlet eliyle yürütülen politikalar sistematik taciz ve işkence seviyesine ulaşmıştır.”dedi.

“MÜSLÜMANLARA YÖNELİK ZULÜM VE İŞKENCELER HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Ak, Hindistan’da iki yüz milyonun üzerinde Müslüman yaşandığını belirterek;  “Gelinen noktada Hindu çeteler tarafından Müslüman kadın ve erkeklere yönelik yapılan taciz ve saldırılar yetmezmiş gibi, Hindistan güvenlik güçlerinin Müslümanlara yönelik işkence görüntüleri yüreklerimizi dağlamaktadır.

Bugün Hindistan’da Müslümanların ibadetlerine kısıtlamalar getirilmekte, camilerimiz tahrip edilmekte, çocukların İslami eğitimlerine engeller konulmakta, bacılarımızın tesettürüne el uzatılmakta, Müslüman kardeşlerimizin malları gasp edilmekte ve canlarına kast edilmektedir.  Kısacası Hindistan hükümeti Müslümanları asimetrik psikolojik terörün tüm yönleri ile kıskaca alınmış durumdadır.

“AHİRETTE HESAP VERECEKLERDİR”

Hindistan Başbakanı Modi’nin Partisinin üst düzey yetkililerinin Peygamberimiz Hz. Muhammed ve eşi Hz. Aişe validemize karşı hakaret içeren ifadeleri bardağı taşıran son damla olmuştur. Kendi değerlerini savunmayanlar, adaleti ayağa kaldırmayanlar, Müslümanların izzet ve şerefini göz ardı edenler, İslam Birliği için çalışmayanlar, Yeni Bir Dünya idealine inanmayanlar elbet ahirette hesap vereceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Anadolu Gençlik Derneği olarak çağrılarını yineleyen Ak; “Çağrımız; İslam ülke liderlerinin derhal toplanmaları, ülke yöneticilerimizin bu işte öncü olmaları ve dünyada yaşanan zulümlere karşı beraber hareket etmeleridir. Hindistan’daki Müslümanların sıkıntılarının giderilmesi, özgürlüklerine ve insanca yaşama hakkına sahip olmaları için tüm gayreti sarf etmeleridir. Aynı şekilde medyamızın Hindistan’da yaşanan zulümleri tüm gerçekliği ile yansıtmaları, sivil toplum kuruluşlarının ülke yöneticilerine yapacakları her çağrı, sorumluluk alma ve safımızı gösterme açısından önemlidir.

“EY MÜSLÜMANLAR! EY VİCDAN SAHİBİ DÜNYA HALKLARI!”
Hindistan’da Müslümanlara yönelik yürütülen sistematik devlet politikasına ve yapılan haksızlıklara karşı tepkinizi göstermek için daha neyi bekliyorsunuz? Unutmayın! Bir sonraki aşaması soykırım ve etnik temizliktir! Anadolu Gençlik Derneği olarak; Adil Düzene dayalı Yeni Bir Dünya kurulmadan zulümlerin bitmeyeceğini bir defa daha ifade ediyor, İslam ülke yöneticilerini ve vicdan sahibi Dünya halklarını sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.  Allah’a emanet olun.” Şeklinde konuştu.
 
 

 

Yukarı

Sayfayı Paylaş