Anasayfa > GÜNDEM > Haber Detay
YALOVA BELEDİYESİ DAVASINDA TUTUKLU KALMADI
GÜNDEM - 15 Haziran 2022

YALOVA BELEDİYESİ DAVASINDA TUTUKLU KALMADI

Tutuklu yargılanan Reşat Elgin Adli Kontrol ile serbest kaldı.

1 tutuklu ve 33 tutuksuz toplamda 34 sanıklı Yalova Belediyesi Yolsuzluk ve Zimmete para geçirme davasının 8.ci duruşması Yalova 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı.

Görevden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, kurum müdürleri ve personelleri ile birlikte bazı şahıslarında olduğu 34 kişinin tutuklanması ile başlayan Yalova Belediyesi'nde zimmet suçu ve resmi belgede sahtecilik davasının 8. duruşması Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.
 
REŞAT ELGİN SUÇLAMALARI RET ETTİ
Davanın tek tutuklu sanığı durumundaki Reşat Elgin de ilk kez mahkeme salonda hazır bulundurularak katıldı. 
 
Burada söz verilen Reşat Elgin üzerine atılı suçların hiç birisini kabul etmediğini ifade etti.
Elgin, “Benim ödeme emri verme gibi bir yetkim bulunmuyor. 2014 yılından beri tüm ödemeleri Halit Güleç belirliyor. Ben 2 yıl 4 aydır tutukluyum.

Küçük bir kızım ve hasta bir annem var. Kızımın bu süreçte psikolojisi bozuldu. Annemin de sağlık durumu daha da kötüleşti. Ben de mental olarak artık hiç iyi değilim. Kaçma şüphesi gerekçe gösterilerek tutukluluk halim devam ettiriliyor. Oysa ben ilk andan beri hiç kaçmadım. Bundan sonra da bir yere kaçacak değilim. Tahliyemi istiyorum” dedi.

TUTUKLU YARGILANAN KALMADI
Reşat Elgin’in savunması sonrasında davaya ara veren mahkeme heyeti daha sonra kararını açıkladı. Mahkeme davanın tek tutuklu sanığı olan Reşat Elgin’in adli kontrol şartı ile tutuksuz yargılanmasına karar vererek tahliye etti.
 
Buna göre 2 yıl 4 aydır devam eden ve 34 tutuklama ile başlayan Yalova Belediyesi’nde zimmet suçu ve resmi belgede sahtecilik davasında tutuklu hiçbir sanık kalmadı.
Bilirkişi raporunun beklenmesi kararı verilerek bir sonraki duruşma mahkeme heyetince 27 Ekim 2022 tarihine ertelendi.

NEDEN DAVA AÇILDI?
Yalova Belediyesi'nde muhasebe personeli olarak çalışan Reşat E'in yüklü miktarda parayı zimmetine geçirip, ortadan kaybolduktan sonra Denizli'de yakalanmasının ardından başlayan soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonlar sonrası 34 kişi gözaltına alındı.

3 AYDAN 18 YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR
Yalova 2'nci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen ve 150 sayfadan oluşan iddianamenin içerisinde tanık ve tutuklular hakkında ifadeler ile birlikte, kanıt sayılan delil ve belgeler yer aldı.
Yalova 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında dava açılan belediye başkanı Vefa Salman'ın, Anayasa'nın 127'nci maddesinin 4'üncü fıkrası ile 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 47'nci maddesi gereğince, 27 Şubat'ta geçici olarak görevinden uzaklaştırıldı. Salman hakkında denetim görevini ihmal, irtikaba göz yumma ve zimmet suçlarından 3 aydan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam ediliyor.

YALOVA BELEDİYESİNDE NE OLMUŞTU
Yalova Belediyesi'nde muhasebe personeli olarak çalışan Reşat E'in yüklü miktarda parayı zimmetine geçirip, ortadan kaybolduktan sonra Denizli'de yakalanmasının ardından başlayan soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonlar sonrası 34 kişi gözaltına alındı.

Yalova Cumhuriyet Savcısı tarafından yürütülen soruşturmada ilk iddianame hazırlandı. Yalova 2'nci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen ve 150 sayfadan oluşan iddianamenin içerisinde tanık ve tutuklular hakkında ifadeler ile birlikte, kanıt sayılan delil ve belgeler yer aldı.

Chp'den 2 defa seçilen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise hakkındaki iddiaların ardından İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden açığa alındı, Soruşturma kapsamında gözaltına alınan, başkan yardımcısı Halit G, muhasebe personeli Reşat E, Mali Hizmetler Müdürü Ş.R.K, müteahhit Bekir B, zimmet suçuna ortak olan H,Ç, T.T, E.G, B.B, S.D, T.D, C.Ö, T.K, A.G, C.D, K.Ö.B, A.R.A, B.T ve E.Ö olmak üzere 18 kişi tutuklandı.
Devam eden mahkeme dürüşmalarında tutuksuz sanık kalmadı.

Yukarı

Sayfayı Paylaş