Anasayfa > GENEL > Haber Detay
19 MAYIS GENÇLERE EMANET
GENEL - 18 Mayıs 2022

19 MAYIS GENÇLERE EMANET

103. yıl dönümünü büyük bir heyecan ve coşkuyla kutluyoruz.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeni ile Yalova’da Bürokrat ve siyasi partiler açıklama gönderdi.

Yazılı açıklamalarda şu ifadelere yer verildi;

Vali Muammer Erol; 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı
Sevgili Yalovalılar,
Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 103. yıl dönümünü büyük bir heyecan ve coşkuyla kutluyoruz.

19 Mayıs, Türk milletinin tarihinde bir büyük geleceğin ve inkılâbın ilk adımı ve başlangıcıdır.
19 Mayıs, yok edilmek istenen Türk milletinin âdeta yeniden var oluş destanının yazılmaya başlandığı bir tarihtir. Büyük sıkıntı ve yoksunluklara rağmen bağımsızlığından asla vazgeçmeyen, azimle direnen bir milletin topyekûn bir ordu haline gelerek başlattığı Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımıdır.

Sevgili Gençler,
Milletlerin geçmişlerinde, onların kaderlerini değiştiren, geleceklerini aydınlatan, toplumu bütünüyle kavrayarak köklü bir değişim ve gelişime, yeni bir yapı ve oluşuma yönelten önemli olaylar ve tarihler vardır, 19 Mayıs 1919 bu tarihlerden biridir. 19 Mayıs , Millî Mücadeleyi, millî bağımsızlığa dönüştüren, Türk Milletini tam anlamıyla bağımsızlaştırma, geliştirme, çağdaşlaştırma ve demokratikleştirmeye sevk edecek olan sürecin başlangıcı olmuştur.
Aziz şehitlerimizin canları pahasına savundukları bu vatan istiklal şuuruyla yetişen sizlere emanettir. Bu büyük sorumluluğun bilinciyle çok çalışmalı, ülkemize ve milletimize faydalı bireyler olmaya gayret etmeli ve çok çalışmalıyız. Geleceğin devlet yöneticileri, siyasetçileri, eğitimcileri, bilim adamları, sanatçıları ve diğer meslek temsilcileri olarak ülkemizi daha da ileriye taşıma noktasında, araştıran, üreten, sorgulayan, aynı zamanda milli ve manevi değerlerine bağlı Kurtuluş Savaşı ruhunu taşıyan bireyler olarak bilimde, fende, ekonomide, uluslararası ilişkilerde, kültür ve sanatta, eğitimde, sporda elde edeceğiniz başarılarla ülkemize değer katmak için elinizden gelen bütün gayreti göstereceğinize olan inancım tamdır.
Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, silah arkadaşlarını ve Aziz Şehitlerimizi bir kez daha minnet ve rahmetle yad ediyor, tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı en içten duygularımla kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.
 
BAŞKAN VEKİLİ TUTUK; “CUMHURİYETİMİZİN EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİ GENÇLERİMİZDİR”
Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.

“Milli mücadelenin başladığı tarih olan 19 Mayıs 1919, bir milletin uyanışının ve millet iradesine dayanan tam bağımsız bir devletin kurulmasının sembolüdür” diyerek sözlerine başlayan Başkan Vekili Tutuk mesajına şöyle devam etti;
“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşımızı başlattığı, milli mücadelemizin ve ulusumuzun bağımsızlığı için milat olan 19 Mayıs 1919’un 103. yıl dönümü ile Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutlamanın gururunu ve mutluluğunu birlikte yaşıyoruz. 19 Mayıs 1919'da, kahraman halkımızın bağımsızlık için verdiği mücadele, gösterdiği cesaret ve fedakârlık neticesinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği gençlerimize emanet edilmiştir. Gençlerimiz, dünyadaki ilerleme yarışında ülkemizin en büyük güvencesi olmuş, geçmişten günümüze Cumhuriyetimizin en büyük zenginlikleri arasında yer almıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi başlattığı bu günün, aynı zamanda, istikbalimizin sembolü olan gençlerimize ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak armağan edilmesi son derece anlamlıdır. Bizde Yalova Belediyesi olarak gençlerimize her zaman büyük önem veriyoruz. Geçtiğimiz yıl “Müzik ve Gençlik Ruhumuzda Var’ sloganı ile başlatmış olduğumuz müzik festivallerimizi bu yılda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Haftasında devam ediyoruz. Yalova Üniversitesi ile birlikte düzenlemiş olduğumuz YuniFest organizasyonlarıyla gençlerimizin yanında olmaya devam ediyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatan uğruna tereddüt etmeden kanlarını, canlarını feda eden tüm kahramanları, şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyorum.”


Rektör Mehmet Bahçekapılı; 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı
19 Mayıs 1919 Türk Milleti’nin bağımsızlık mücadelesinin en önemli sembolüdür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bütün ümidim gençliktedir’ diyerek Türk milletinin bağımsızlık mücadelesini gençlere emanet ettiğini göstermiştir. Her 19 Mayıs’ta Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutladığımız bu gururlu günün 103. yılını idrak etmiş olmanın sevincini ve coşkusunu yaşamaktayım. Tüm bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlar, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımız uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerim.


Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral ; “Geleceğimizin teminatı gençlerimize güvenimiz tamdır”
 Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral Türk Ulusunun, Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı.
 
Başkan Oral, “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak bastığı gün, bağımsızlık meşalesi yakılmıştır. Bundan 103 yıl önce yokluk ve sefalet içinde yaşayan Türk Milleti, esarete boyun eğmeyeceğini bütün dünyaya ispatlamıştır” dedi.
 
“GENÇLERE EMANET”
Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral yayınladığı mesajda şunları söyledi: “Birlik ve bütünlük içinde hareket edilmesi durumunda ülkemiz için aşılamayacak engel yoktur. Gençlik, ulusların geleceğidir. Gençlerine değer veren, onları en iyi biçimde yetiştirerek, kişilikli ve özgüvenli kuşaklar olarak yarınlara hazırlayan uluslar, geleceğe de güvenle bakabilirler. Gençlere önem ve değer veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i en iyi biçimde koruyup kollayacağınıza inandığı için sizlere emanet etmiş, böylelikle Türk Gençliği’ne güvenini göstermiştir.
 
“RAHMETLE ANIYORUZ”
Atatürk başta olmak üzere; ulusumuzun yetiştirdiği tüm kahramanlarımız, yurdu için canını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimiz ve gazilerimiz bizlere övünç duyduğumuz bir tarih bırakmışlardır. Türk Ulusu’nun bağımsız ve özgür yaşama kararlılığının bir göstergesi olan Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, Büyük Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve rahmet ile anıyorum.”
 
CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel; 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
19 Mayıs tarihin akışını değiştiren, tüm dünyaya örnek bir bağımsızlık mücadelesinin ilk adımının atıldığı tarihtir. Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet özlemiyle, bağımsızlık özlemiyle çıktığı yürüyüşün ilk adımıdır 19 Mayıs.

19 Mayıs emperyalist güçlere ve işbirlikçilerine karşı direniş meşalesinin yakıldığı gündür.19 Mayıs, Samsun’a çıkarken yüreğinde ve aklında sadece vatan sevgisi ve bu halka duyduğu güven olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, savaşlardan yorulmuş, zayıf düşmüş halkımızı “Ulusun bağımsızlığını, yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır” yaklaşımıyla tekrar ayağa kaldırdığı sürecin ilk adımıdır. Yani; cumhuriyetin ve demokrasinin en öncelikli gereğinin “Ulusal Egemenlik” olduğunun vurgulandığı ilk adım.

Ve Atamız bu günü  “doğum günü” olarak kabul etmiş ve geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlere bayram olarak armağan etmiştir.Neden? Neden gençlere armağan etmiştir? Çünkü; gençlik demek özgürlük demektir, eğitim demektir, çağdaşlık demektir, bilim demektir. Bir Atatürk’ün gençlere verdiği değere ve ilgili devrimlerine bakın, bir de bugün içinde bulunduğumuz duruma. Eğitim sistemi perişan, özgürlükler kısıtlanmış, çağdaşlık ve bilim ise en korkulan kelimeler. Sanki bu yaşanacakları görmüş gibi uyarıyor Gazi Mustafa Kemal Gençliğe Hitabesi’nde.

Diyor ki; İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici bedhahların olacaktır.
Diyor ki; iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet, hatta hıyanet içinde bulunabilirler” diyor. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet fakru zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evladı! İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen: Türk istiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

1927 yılında diyor. Yıl 2022.Neredeyse 100 yıl önce. Büyüklüğe bakın. İleri görüşlülüğe bakın. Vatanseverliğe bakın. Vizyona bakın.
İşte bu yüzden bilinmelidir ki 103 yıl önce yakılan bu bağımsızlık ve aydınlanma meşalesini söndürmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Bizler cumhuriyetin çocukları, demokrasinin çocukları, Atatürk’ün çocukları; ne paraya, ne mevkilere, ne cemaatlere, ne tarikatlara ne de emperyal güçlere karşı asla boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Bunların baskıları, ayak oyunları, sindirme politikaları, korkutma hamleleribize sökmez. Herkes duysun; biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının canları pahasına bize emanet ettiği bu Cumhuriyeti ve devrimlerini canlarımız pahasına ilelebet koruyacağız.

Bu hissiyat ve düşüncelerle tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını Kutluyor ve Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bu vatan için canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi, Yaşasın Atatürk.

MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜ DR. ABDÜLAZİZ YENİYOL; “19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI” KUTLAMA MESAJI
 
İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesaj yayımladı.
 
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ülkemizin kurtuluş meşalesini yaktığı, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak bağımsız ve özgür yaşamak uğruna milletimizin en önemli mücadelesini başlattığı, inancın yüreklerdeki milli direnişi şahlandırdığı günün 103. yıldönümüne ulaşmanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz.
 
Milletler tarihlerinden aldıkları güçle yaşarlar, gelecek tasavvurlarını buna göre şekillendirirler. 19 Mayıs 1919 milletimiz için müstesna bir tarihtir. Tarihin en şanlı direniş destanlarından olan Milli Mücadele’nin başladığı bu tarih, binlerce Mehmed’in damarlarındaki asil kandan aldığı kudretle kazandığı zaferin; kendi tarihini ve kültürünü bilen, milli ve manevi değerlerini koruyarak gelecek kuşaklara aktaran, ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmayı hedefleyen geleceğin teminatları gençlere armağan edildiği gündür.
 
Dünya tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olan bu gün, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmaya bir vesile olması ve gençlerimize armağan edilmiş bir bayram günü olması sebebiyle de büyük bir mana ifade etmektedir.
 
Sevgili Gençler,
 
Sizler, içinizde taşıdığınız sevgi, heyecan ve kararlılıkla ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacak bu milletin istikbalisiniz. Bu şanlı bayrak, bu kutsal vatan sizin en kıymetli hazinenizdir ve sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Bu büyük sorumluluğun bilinciyle, daha çok çalışmalı, ülkenize ve milletinize faydalı bireyler olmaya gayret etmelisiniz.
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.” vasiyetini aklınıza ve kalbinize kazıyın. Şanlı tarihimizden aldığınız güç ve ilhamla hedeflerinize ilerleyin. Kadim kültürümüz, en güçlü rehberiniz olsun.
 
Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere gençliğini ve ömrünü bu vatanın kurtuluş ve bekasına adayan tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi de minnet ve şükranla anıyor;
 
“Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak.” özdeyişinin ışığında geleceğimizin teminatı siz değerli gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum.

YTSO BAŞKANI TAHSİN BECAN; 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLAMA MESAJI
 

Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı olan 19 Mayıs bağımsızlık yolunda attığımız ilk adımdır, Atatürk bugünü gençlerimize armağan etmiştir, inanıyorum ki gençlerimiz ülkemize, bağımsızlığımıza her zaman sahip çıkacaktır
 
İstiklalimiz ve istikbalimiz için verilen büyük bir mücadele olan Kurtuluş Savaşıyla aziz milletimiz, vatan ve bayrak sevgisini, özgür yaşama kararlılığını tüm dünyaya ilan etmiştir.  Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan süreç, başka milletlerin bağımsızlık mücadelesine de örnek olmuştur. Büyük sıkıntı ve yokluklar içerisinde verilen çetin mücadele sonucunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından gençlerimize emanet edilmiştir. Atatürk, böylelikle Türk gençliğine olan sonsuz güvenini vurgulamıştır.
 
19 Mayıs 1919'da yakılan bağımsızlık meşalesini korumak ve yüceltmek gençlerimizin görevidir. Siyasi bağımsızlığı korumak ve sürdürmek için ekonomik alanda gelişmiş olmak, bunun için de bilimde ve fende ilerlemek ve üretmek gerekiyor. Bizler, genç nesillerimizi daha iyi imkânlara kavuşturmak için var gücümüzle çalışıyor, her türlü kaynağımızı seferber ediyoruz. Gelişmek ve ilerlemek bir bayrak yarışıdır. Samsun'da başlayan bu yarışta bayrağımızı en ileri mesafeye taşıyacak olan çok değerli gençlerimizdir. Gençlerimiz şanlı tarihimizden alacağınız güç ve güven ile dün olduğu gibi bugün de yarın da Türkiye Cumhuriyeti'ni koruyacak ve yükselişinin mimarı olacaktır.
 
Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanı uğruna canını veren aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm halkımızın ve gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nı yürekten kutluyorum.                       
 
 

Yukarı

Sayfayı Paylaş