Anasayfa > EKONOMİ > Haber Detay
ÇİFTÇİYE SÜNE UYARISI YAPILDI
EKONOMİ - 17 Mayıs 2022

ÇİFTÇİYE SÜNE UYARISI YAPILDI

Hububat tarlalarında süne sürvey çalışmaları başladı.

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Yalova’daki hububat ekili alanlarda süne yumurta sürvey çalışmalarına başladı.

Bitkisel Üretim ve Bitki sağlığı Şube Müdürlüğü teknik ekipleri tarafından hububat ekili alanlarda yapılan sürvey çalışmalarında sünenin yumurtalarında doğal düşmanları tarafından bozulup bozulmadıkları ve buna bağlı olarak ekonomik zarar eşiğinin aşılıp aşılmayacağı gözlemleniyor.  

Yalova’da 2021 yılı sonu itibariyle 33.548 dekar alanda hububat üretimi yapılıyor. Bunun 15.180 dekarı buğday, 11.963 dekarı arpa, 2.635 dekarı dane yulaf kalanı da diğer tarla bitkilerinden oluşuyor.

Bilimsel adı Eurygaster spp. olan süne böceği, özellikle tahıllara zarar vermesi ile tanınıyor. Sokucu emici ağız yapısına sahip olan, hemen hemen 1 cm boylarındaki zararlı toprak renginde ve yassı vücutta görülüyorsüne erginleri genellikle toprak renginde oluyor ancak zaman zaman siyah, kırmızımsı, kirli beyaz veya alacalı renklerde süne zararlıları görülebiliyor. Bu böcekler familyaları gereği pis bir koku salgılıyor. 

Kış soğukları ve yaz sıcaklarında kışlaklarda bulunan böcekler, uygun şartlarda kışlaklardan inerek çiftleşiyor ve çoğalıyor. Süne yumurtaları ilk bırakıldığında canlı yeşil renkteyken 3-4 gün içinde hafif siyahlaşıyor. 5 gün kadar sonra yumurtalarda siyah lekeler beliriyor. Sonra kırmızımsı çapa şeklinde işaretler ortaya çıkıyor. Yumurtaların gelişme süreci ortalama 2-3 hafta alabiliyor. Buğdaygillerin yapraklarının veya yabani otların altına bırakılan yumurtalardan 1. dönem nimfler çıkıyor. 1 hafta sonra gömlek değiştirerek 2. dönem nimflere dönüşüyor ve süt olum dönemindeki tahıl başaklarından beslenmeye başlıyor. Sonra defalarca gömlek değiştirerek 3., 4. ve 5. dönem nimflere dönüşen canlılar, sürecin sonunda ergin halini alıyor.

Erginler ise buğdayda besleniyor. Hem tanede verim kaybı oluşturan hem de beslenme sırasında salgıladıkları sıvı nedeniyle ekinlerde zarar meydana getiren süne böcekleri, özellikle buğdaylarda büyük kalite kaybına sebebiyet vererek büyük ekonomik zarar meydana getiriyor.

Yukarı

Sayfayı Paylaş