Anasayfa > EKONOMİ > Haber Detay
​YALOVA MİDYE MERKEZİ OLACAK
EKONOMİ - 14 Mayıs 2022

​YALOVA MİDYE MERKEZİ OLACAK

7 adet midye çiftliği yıllık 9 bin ton üretim gerçekleşecek.

Yalova Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar Türkiye’de ilk kez iyi tarım uygulamaları ve organik tarım sertifikalı midye üretimi için çalışma başlattıklarını da söyledi.

Suat Parıldar, ilde 7 adet midye çiftliğinin tam kapasite üretime başlaması durumunda yıllık 9 bin ton üretim gerçekleşeceğini söyledi. 

Şu ana kadar 4 çiftliğin faaliyete geçtiğini 3 çiftliğin ise kurulum aşamasında olduğunu vurgulayan Parıldar, “Yalova Marmara Denizi’ne 123 kilometre kıyısı olan bir ilimiz. İlçelerimizin hepsinin de denize kıyısı var. Biz Marmara Denizi’nde yoğun olarak avcılık faaliyetleri yürütüyorduk. 8 balıkçılık kooperatifimiz var. 7 adet de balıkçı barınağımız var ve burada 170 ticari amaçlı balıkçı gemimizle birlikte bin 100’ü aşkın da tezkereli balıkçımız bulunuyor.
 
HEDEF YILLIK 9 BİN TON
2019 yılından itibaren Marmara Denizi’nde avcılığın yanında yetiştiricilik faaliyetlerine de başladık. Şu anda Midye üretimine de başladık. Bu anlamda 7 işletmemiz var. Bu işletmeler tam kapasite üretime geçtiğinde yıllık 9 bin tonluk bir midye üretimine sahip olacağız. Tüm işletmelerimizin projeleri onaylandı. 4 tanesinin kurulumu gerçekleştirildi. 6 bin ton yıllık kapasiteye sahip çiftliklerimizin kurulumu yapıldı. Yıllık 3 bin ton kapasiteli çiftliğin kurulumu ise devam ediyor.

DENİZİ TEMİZLİYOR
Marmara Denizi bizim için önemli Midye Çiftlikleri de önemli. Midye dışarıdan bir beslemeye ihtiyaç duymayan denizdeki plankton ve diğer canlılardan beslenen bir canlı. Yani diğer bir tabirle denizi temizleyen bir ürün. Dolayısıyla denizi temizleyen bir üretim modelini geliştirdiğimiz için de heyecanlıyız. Bu çiftlikler aynı zamanda doğal resif alanı görevi görecektir. Yani denizde sürdürülebilir yaşamı ve balıkların yumurta bırakacakları güvenli bir sahayı oluşturuyoruz” dedi.

Yukarı

Sayfayı Paylaş