Anasayfa > GÜNDEM > Haber Detay
​YAFEM MAKEDONYA’DA TÜRKİYE'Yİ TEMSİL ETTİ
GÜNDEM - 12 Mayıs 2022

​YAFEM MAKEDONYA’DA TÜRKİYE'Yİ TEMSİL ETTİ

Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenliklerinde Yalova farkı hissedildi.

Kuzey Makedonya'nın güneydoğusundaki Valandova şehrinde, 29’cu Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri'nin resmi açılış töreni düzenlendi.

Valandova'ya bağlı Çalıklı köyünde düzenlenen şenliğin açılış törenine, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök,  Kuzey  Makedonya'dan milletvekillerinin yanı sıra Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Ayrıca festivale Türkiye Yalova’dan da Yalova Folklor Eğitim Merkezi Gençlik Ve Spor Kulübü Derneği (YAFEM) başkanı Özer Koyuncu ve halk oyunları ekibi de katılarak bir gösteride bulundu. YAFEM oyuncularının gösterisi izleyicilerden uzun süren alkış aldı. 
Program sonunda YAFEM başkanı Özer Koyuncu, Makedon ve Türk yetkililere teşekkür plaketi ile Yalova'dan getirilen hediyelerden takdim etti.  

TÜRK KÖYLERİ TANITILDI 
Törenin açılışını yapan Festivalin Fahri Başkanı İrfan Nasrettinoğlu, “Biz, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki sivil toplum kuruluşları, kişiler, büyükelçilerimiz, devletimiz Makedonya’nın tanıtımı konusunda çok büyük işler yaptık. Mesela bu festivali uluslararası düzeye çıkarmakla, çeşitli ülkelerden halk oyunları topluluklarını buraya getirilmesiyle, sadece Çalıklı’yı ya da Türk halk kültürünü değil, Makedonya’yı tanıtmış olduk. Bu festival sayeside yöredeki bir çok köy, kasaba Türkiye’deki çeşitli kentlerle kardeşlik ilişkileri kurdu. Böylelikle bu festival, Makedonya-Türkiye ilişkilerine katkıda bulundu.” dedi.


TÜRKLER KÜLTÜRÜ İNŞAA ETTİLER
Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök yaptığı konuşmada “Ne mutlu ki Kuzey Makedonya, barış içinde  bir arada yaşama kültürünü temsil etmek suretiyle Balkanlara ve dünyaya örnek olmaktadır. Makedonya’yı meydana getiren toplumlar arasında dayanışmanın ve uyumun sağlamasında bu ülkenin kadim halklarından olan Makedonya Türklerinin çok büyük bir rolü bulunmaktadır. Zira Türkler Makedonya’daki ve Balkanlar’daki halklardandır ve bu coğrafyanın kültürünü inşa eden milletlerdendir.” dedi.

Büyükelçi Sekizkök ayrıca “Memnuniyetle ifade etmek isterim ki aynı coğrafyayı ve tarihi paylaşan, kültürleri iç içe geçmiş olan Türkiye ve Kuzey Makedonya arasında çok sağlam temellere dayanan ilişkiler bulunmaktadır. Ve hepimizin bildiği gibi ülkelerimiz arasında güçlü bağların ve kardeşlik ilişkilerinin inşa edilmesinde Makedonya Türk toplumu özel bir yere sahiptir.” şeklinde konuştu.

MAKEDONYA HÜKÜMETİ DAHA FAZLA DESTEK VERMELİ 
Hıdırellez Bahar Şenlikleri Festivali Başkanı Dr. Şenol Tahir "Covid19 sebebi ile 2 senedir festival yapılamadı ve ayrı kaldık. Çok şükür bir araya geldik, tüm katılımcılara teşekkür ediyorum" dedi. 
Tahir, Kuzey Makedonya resmi kurumlarının festivale daha fazla destekte bulunmaları gerektiğini desteklerinin az olduğunu belirterek, festivalin gerçekleşmesindeki katkılarından dolayı TİKA'ya teşekkürlerini iletti.

MAKEDONYA MÜSLÜMANLARI DESTEKLİYOR 
Makedonya Müslüman Birlikleri çatı kuruluşu olan Matuslteb başkanı Hüsrev Emin "Bu festivale katılan herkese hoş geldiniz diyorum. Biz 29 yıldır bu festivale destek veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz" dedi. 

BENDE BÖLGENİN İNSANIYIM 
Türk toplumunu temsil eden Kuzey Makedonya Çalışma Bakan Yardımcısı Enver Hüseyin Hıdırellez geleneğinin çok yaygın olarak kutlanan bir değer olduğunu dile getirerek, "Binlerce yıldır Balkanlar'da özel şenliklerle kutlanarak günümüze gelmiştir. Bolluğun, bereketin, güneşin, sevginin bu Hıdırıllez gününde hepinizin evine, yerine, yurduna Hızır uğrasın diliyorum. 

Bende bu bölgenin insanıyım, Halkımıza desteklerimiz hükumetin yardımları değil, Sivil toplum kuruluşları ve derneklerin de yardımları var" ifadelerini kullandı.

BELEDİYE ADINA MUTLUYUZ 
Valandova Belediyesi Meclis üyesi festivale katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, festivalin Kuzey Makedonya'nın değerlerini tüm dünyaya tanıttığını söyledi.

Ardından katılımcılar Çalıklı ‘Namık Kemal’ İlkokulunda açılan hıdrellez sergisini gezdi. Balkan ülkeleri ve Türkiye'den gelen halk oyunları ekipleri gösterisi ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Ses ve Saz Sanatçıları Konserinin gerçekleştiği şenlikte, yağlı güreşler de ilgiyle izlendi.

Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının yanı sıra birçok kurum ve kuruluşun da desteklediği ve 5 Mayıs'ta başlayan Çalıklı Hıdırellez etkinlikleri, 8 Mayıs'a kadar çeşitli etkinliklerle devam etti.

Yukarı

Sayfayı Paylaş